Kampusi im

Home » Aktivitete

Category Archives: Aktivitete

Advertisements

Bienalja 2017 befason artdashësit me pianistin spanjoll Daniel del Pino

Pianisti spanjoll Daniel del Pino ishte protagonist i mbrëmjes së parafundit të Bienales 2017, që ka nisur më 1 gusht në qytetin e Durrësit. (more…)

Advertisements

Ceremonia e Diplomimit të UAMD 2016-2017 – UAMD Lajm

Në datat 19 korrik-25 korrik 2017, në Universitetin “Aleksandër Moisiu”, u mbajtën (more…)

Tre studentët e shkëlqyer në Durrës, impresionojnë UAMD-në me këtë dokumentar – UAMD Lajm

Tre studentët më të mirë të Multimedias në Fakultetin e Teknologjisë së Informacionit në UAMD, kanë sjellë një punim të shkëlqyer në mbrojtjen e tyre të temës së diplomës. (more…)

“Mos zgjidhni rrugët e lehta!”, mesazhi mbresëlënës i Mirush Kabashit për studentët dhe rininë shqiptare

Të paktë janë ata artistë si Mirush Kabashi, që këto kohë të vështira të një krize morale që po jeton shoqëria shqiptare, arrijnë të përcjellin mesazhe (more…)

Java e librit në UAMD – Lajm

18216090_678996035632159_990426467_o.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Në kuadër të ditës ndërkombëtare të librit ,në universitetin “Aleksandër Moisiu” u zhvilluan (more…)

Suela Kastratit – Sistemi foljor dhe rrafshi i sintaksës ne gjuhen e revistës “Hylli i drites”

300px-Revista_hylli_drites

«Hylli i Dritës» ka qenë e para revistë e botuar në Shqipëri, me një program të qartë atdhetar, politik e kulturor, dhe që u bë shprehja më e pastër e intelektualëve katolikë dhe e kryesisë së Provinçes Françeskane në Shqipërí, përfaqësuesit e së cilës qenë jo vetëm drejtori i saj Át Gjergj Fishta, por madjè një plejadë letrarësh, gjuhëtarësh, folkloristësh dhe ekonomistësh që nderuan jo vetëm Provinçën Françeskane por edhe Kombin. (more…)

Dita Botërore e librit – Dhuro edhe ti!

bookheart.jpg

 

Ideja e përkujtimit të Ditës Botërore të librit e ka origjinën e vet në Spanjë, në zonën e Katalonjës, ku atij që blinte një libër i dhurohej edhe një  (more…)

Universiteti Aleksandër Moisiu Durrës i ka akorduar zonjës Flora Brovina titullin “Doctor Honoris Causa”

 

“Integrimi mbarëkombëtar në kontekstin e integrimit europian”

Universiteti Aleksandër Moisiu, Durrës i ka akorduar më datë 10 mars 2017 zonjës Flora Brovina titullin “Doctor Honoris Causa”, me motivacionin: “Për kontributin e saj të shquar e shumëdimensional si shkrimtare, gazetare, intelektuale, humaniste për të drejtat e njeriut, sidomos të grave e fëmijëve të Kosovës, si veprimtare e shquar e çështjes kombëtare.”

(more…)

%d bloggers like this: