Kampusi im

Home » Aktivitete » Bienalja 2017 befason artdashësit me pianistin spanjoll Daniel del Pino

Bienalja 2017 befason artdashësit me pianistin spanjoll Daniel del Pino

Advertisements

Pianisti spanjoll Daniel del Pino ishte protagonist i mbrëmjes së parafundit të Bienales 2017, që ka nisur më 1 gusht në qytetin e Durrësit.

Pianisti 45-vjeçar për mbrëmjen e titulluar “Vitet e pelegrinazhit” kishte përzgjedhur disa nga veprat e kompozitorëve Albeniz dhe Franc Listz.

Për më shumë se 80 minuta artdashësit dursakë që kishin mbushur sallën e Muzeut Arkeologjik të qytetit bregdetar janë mrekulluar nga intepretimi i pianistit del Pino, një nga më të vlerësuarit në gadishullin Iberik.

Në pjesën e parë pianisti luajti “Suitë spanjolle” dhe “Suitën Iberia” nga Isac Albeniz (1860-1909). Pjesët e autorit spanjoll ia lanë radhën “Tre soneteve nga Petrarca” dhe “Sonatës gati Fantaz” i kompozitorit hungarez Franc Listz (1811-1886).

Pas duartrokitjeve të gjata të publikut pianisti Daniel del Pino u kthye dy herë pranë tastierës duke interpretuar jashtë programit edhe një pjesë nga F. Shopen dhe pjesën “Andaluzia”.

Sot në mbrëmjen e tetë dhe të fundit të Edicionit të Tetë të Bienales “Netët e Muzikës Klasike” kuarteti në të cilin bëjnë pjesë F. Charpentier (klarinetë), R. Prokopenko (violonçel) dhe D. del Pino (piano) e që drejtohet nga violinisti shqiptar Florian Vlashi do të interpretojë Kaurtetin për fundin e kohëve” nga O. Messiaen.

Pianisti_del_Pino_01

????????????????????????????????????

©DurresLajm

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Dita Botërore Kundër Trafikimit Të NjerëzveJuly 30th, 2017

Na ndiqni në Twitter

%d bloggers like this: