Kampusi im

Home » Sugjerime » NASA emëron një nga asteroidet e veta me emrin e një studiueseje saudite

NASA emëron një nga asteroidet e veta me emrin e një studiueseje saudite

Advertisements

NASA kohët e fundit ka emëruar një nga asteroidet e veta Al-Sheikh 33535, që është emri i një shkencëtareje të re të talentuar saudite, në shenjë mirënjohjeje për aftësitë dhe  përpjekjet e saj në fushën e botanikës, për të cilën ajo fitoi vendin e dytë në Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF) vitin e kaluar.

Fatima Al-Sheikh fitoi vendin e dytë në vitin 2016, pasi u nominua në nivelin e Mbretërisë së Arabisë Saudite për të fituar Olimpiadën Kombëtare për Kreativitet Shkencor të mbajtur çdo vit nga Mbreti Abdulaziz dhe Fondacioni i Shoqëruesve të Tij për Dhurim dhe Kreativitet (Mawhiba), në partneritet me Ministrinë e Arsimit. Ajo u rendit e dyta në SHBA për kërkime në fushën e botanikës.

“Kjo arritje kombëtare vjen në kuadër të angazhimit të Mawhiba-s në misionin e saj për të mbështetur njerëzit e talentuar sauditë, duke u ofruar atyre kujdes të jashtëzakonshëm dhe duke stimuluar pasionin e tyre për shkencën dhe njohuritë”,thuhet në një deklaratë të Saudi Press Agency.

Al-Shejh nuk është gruaja e parë saudite që fiton njohjen për punën e tyre në shkencë. Studenti saudit Sara Alrabiah fitoi çmimin e lartë të konkursit të NASA-s për ISEF këtë vit që mblodhi 1.700 kërkues. /tesheshi.com/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: