Kampusi im

Home » Opinion » Kulturë » Nis Bienalja “Netët e Muzikës Klasike”, 8 mbrëmje të veçanta në Durrës .

Nis Bienalja “Netët e Muzikës Klasike”, 8 mbrëmje të veçanta në Durrës .

Advertisements

Starton në Durrës Bienalja  “Netët e Muzikës Klasike” një festival i muzikës klasike që mbledh instrumentistë nga e gjithë bota. Për tetë netë me radhë, duke nisur nga 1 gushti, artdashësit kanë mundësi të shijojnë festivalin e  ndërtuar mbi një strukturë të mirëfilltë tematike, dhe periudhe muzikore.

Florian Vlashi drejtuesi artisitik i festivalit i cili së bashku me bashëshorten, djalin dhe një grup muzikantësh të huaj e vendas sjellin Natën e Muzikës Baroke, Klasike, Romantike, Moderne, Shqiptare, Konkursin“Yjet e Rinj”dhe “Carte Blanche”.

Çdo koncert shfaqet në ambiente të ndryshme të qytetit si Katedralja Shën Luçia, Muzeu Arkeologjik, Jozef Galery, teatri“Aleksandër Moisiu”, Shkolla e muzikës “Jan Kukuzeli” e deri tek një fabrikë e braktisur në rrethinat e qytetit.

Vlashi thotë se do të ketë shfaqje premirë, në nderim të atyre që u persekutuan dhe u harruan  gjatë sistemit komunist.

Familja Vlashi jeton në Spanjë aty ku edhe ka bërë emër me muzikën e saj. Për çdo edicion fituesi i konkursit të të rinjve ftohet nga familja e instrumentistëve Vlashi dhe Grupi Instrumental “Siglo XX” për koncerte në Spanjë. Po ashtu edhe “Siglo XX” luan rregullisht në Bienale. Kështu është krijuar një “urë tingujsh” ndërmjet dy vendeve.

 

bienale 2

 

©DurrësLajm

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Dita Botërore Kundër Trafikimit Të NjerëzveJuly 30th, 2017

Na ndiqni në Twitter

%d bloggers like this: