Kampusi im

Home » Sugjerime » Letër Ajnshtajnit – Z. Brako

Letër Ajnshtajnit – Z. Brako

Advertisements

Tungjatjeta z. Albert! Tungjatjeta thashe??!
Te me falni qe nuk ju le te qete as pas kaq shume kohesh nga momenti kur ju dhate doreheqjen nga kjo bote. Une qe po ju shkruaj jam nje 20 vjecare nga nje vend qe me siguri ju se keni njohur kurre: Shqiperia. Nje vajze sigurisht jo e bekuar me nje inteligjence mbi mesataren si ju, por qe si cdo njeri tjeter ne planet perfshire ketu edhe ju dikur perdor vetem 15% te trurit (e them kete jo per tu barazuar me ju). Arsyeja qe po ju shkruaj eshte se km nje kuriozitet qe vetem ju do te mund te ma shuanit. Ju lutem zoteri me thoni a do guxonit ta shpiknit edhe nje here teorine e relativitetit duke pare se ci beri botes ajo? Do e benit serisht duke ditur se po ndertoni nje bote me njerez pa bindje, parime, pa botekuptime, pa ide dhe me fatkeqja pa mendime?

Do guxonit serisht nese do e dinit se cdo gomarllek ne bote do fshihej pas relativitetit si fmija pas fustanit nenes? Thomeni ju lutem do guxonit te deklaronit krenarisht edhe nje here: ” e vetmja gje absolute ne bote eshte se gjithecka eshte relative” sikur te dinit se peshqit qe thate se mund te ishin gjeni vetem ne uje u ngjiten ne peme. Do guxonit te thoni edhe nje here teorine qe ju beri gjeniun e shekullut te kaluar nese do dinit se gjeniu i ketij shekulli eshte Zuckenberg-u i facebook? Do guxonit edhe nje here me deklaraten tuaj sikur te dinit se te jesh i dyti dmth te jesh i pari qe humb nuk do pije me uje dhe do zevendesohet cinikerisht me E RENDESISHME ESHTE PJESEMARRJA?

Do guxoje zoteri edhe njehere sikur te dije se bota mbare lutet per Parisin per Stambollin per Brukselin, e gjithe bota do te jete Charlie por askujt si dhemb koka te lutet per Sirine, askush nuk eshte Alan?
Nese kjo pyetje do ju duke tejet naive dhe me shume akoma budallaqe a nuk e keni thene ju se nuk ka pyetje budallaqe por vetem pergjigje te tilla?
Pres pergjigjen tuaj, le te jete edhe budallaqe!!

 

 

©Z. Brako

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Dita Botërore Kundër Trafikimit Të NjerëzveJuly 30th, 2017

Na ndiqni në Twitter

%d bloggers like this: