Kampusi im

Home » Opinion » Sociale » 4 truke psikologjike që mund të ndihmojnë këdo

4 truke psikologjike që mund të ndihmojnë këdo

Advertisements

ea2934ca3fc4e96d2533a8457e2f3458.jpg

Ja disa teknika që mund të ndihmojnë në ndërtimin e një marrëdhënie të mirë me këdo.

 

  1. Nëse dikush ju bërtet – përpiquni të qëndroni të qetë. Reagimi i parë pas një të bërtiture është zakonisht zemërimi, të cilin mund ta provokojë sjellja juaj. Me shumë gjasa bashkëfolësi do të jetë i pari që do të kërkojë ndjesë.
  2. Një metodë e vjetër dhe e provuar nga shumë studentë në provime. Ata imagjinojnë që profesori është shoku i tyre, kështu ndihen më të qetë dhe kjo i ndihmon që të gjejnë pyetjet e duhura. Teknikë efektive kjo edhe në situata të tjera. Provojeni para një intervistë të rëndësishme.
  3. Në fakt ne mund ta kontrollojmë stresin. Kur jemi shumë të shqetësuar zemra fillon të rrahë shpejt dhe ne mundohemi të marrim frymë thellë. Përpiquni të ‘detyroni veten’ duke marrë frymë me lehtësi dhe të balanconi rrahjet e zemrës. Besoni se çdo gjë qëndron në fuqinë tuaj.
  4. Njerëzit tërhiqen nga personat që kanë besim në vetvete dhe në veprimet e tyre. Tregojuni atyre se ju besoni në atë për të cilën jeni duke folur.

 

Shprehia e fytyrës tonë afekton gjendjen e brendshme. Përdoreni ketë aftësi me përfitim. Buzëqeshni ‘pa arsye’ dhe pas disa sekondash buzeqeshja juaj do të jetë e sinqertë. Kjo gjë do t’iu sjellë në humor.

 

 

Capture.PNG

 

 

 

informacioni.com/

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Dita Botërore Kundër Trafikimit Të NjerëzveJuly 30th, 2017

Na ndiqni në Twitter

%d bloggers like this: