Kampusi im

Home » Opinion » Sociale » A jeni të dehur nga pagjumësia?

A jeni të dehur nga pagjumësia?

Advertisements

AAEAAQAAAAAAAAIlAAAAJDg2NTI0ZjQ5LTNjNTItNDc2MS1iYTdmLWFkYWMzZDNhMTFjYw

 

E dini se pas 17 orësh zgjuar, trupi juaj reagon njësoj sikur të ketë një nivel 0.05% alkooli në gjak?

Të qëndroni zgjuar për 20 orë, është njësoj si të keni një nivel 0.1 alkooli. Mungesa e gjumit do t’iu bëjë të humbni vëmendjen. Ndërsa të flini mjaftueshëm (shtatë deri në tetë orë) është shumë e efektshme për aktivitetin mendor dhe arritjen e lumturisë.

 

Megjithatë, shumë prej nesh preferojnë të qëndrojnë deri vonë, duke parë televizor ose duke punuar në kompjuter, që të mos ndihen sikur nuk kanë kohë për veten.

* Provoni këtë eksperiment: për një javë bëjeni prioritet fjetjen në orar dhe shihni se sa mirë do të veproni. Do t’ia vlejë.

 

 

Nga “Get Happy” – Dr. Anthony Gunn

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Dita Botërore Kundër Trafikimit Të NjerëzveJuly 30th, 2017

Na ndiqni në Twitter

%d bloggers like this: