Kampusi im

Home » Opinion » Lajm » Studimi. “Cili është vendi i varfër që dhuron më shumë se çdo vend në Ballkan”

Studimi. “Cili është vendi i varfër që dhuron më shumë se çdo vend në Ballkan”

Advertisements

hqdefault.jpg

 

Bazuar ne Indeksin Boteror te te Dhuruarit 2015, studim i Fondacionit britanik te Ndihmes dhe te Bamiresise,

Shqiperia gjendet ne vendin e 83, nga 130 ekonomi te ekzaminuara dhe “shquhet” mes fqinjeve ballkanas per bujarine me te madhe.

Çdo dite ne perballemi me zgjedhje se si te shpenzojme parate, duke u bazuar nga kerkesat dhe nevojat. Ndersa, kur behet fjale per te dhuruar para per nje kauze apo arsye tjeter, vjen nje tjeter vendim.

 

Kerkuesit sugjerojne se, te shpenzosh para tek te tjeret mund te permiresoje dhe sjelle lumturine tek njeriu, ashtu sikurse studime te fundit tregojne se mund te sjelle edhe shendet fizik me te mire, shkruan Forumi Ekonomik Boteror.

Bazuar ne Indeksin Boteror te te Dhuruarit 2015, studim i Fondacionit Britanik te Ndihmes dhe te Bamiresise, Shqiperia gjendet ne vendin e 83, nga 130 ekonomi boterore. Ky indeks njihet ne te gjithe boten si nje studim mates dhe krahasues te bujarise per shume shtete. Ai mat tre ane te bujarise: te japesh para, te japesh kohe dhe te ndihmosh nje te huaj.

 

images (1).jpg

 

Ne renditjen boterore, Mianmari kryeson listen, i ndjekur nga SHBA-te dhe Zelanda e Re. I fundit ne liste eshte Libani.

Ne renditjen rajonale, Shqiperia i ka kaluar shtetet fqinje, duke u renditur e para me bujare, teksa e ndjek Maqedonia e 86-ta, Bosnja dhe Hercegovina e 88-ta, Mali i Zi 98, Kosova e 116-ta dhe me pak “bujar”, Serbia e 118, e gjendur gjithashtu ne 10 vendet e fundit ne studim.

Sa i perket nen faktoreve te studiuar per kete indeks, Shqiperia ze vendin e 59 ne bote per te ndihmuar te huajt, e 77-a per te dhuruar para dhe me performancen me te keqe, e 122 per kohe te shpenzuar ne pune vullnetare.

 

 

 

 

/fax.al

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Dita Botërore Kundër Trafikimit Të NjerëzveJuly 30th, 2017

Na ndiqni në Twitter

%d bloggers like this: