Kampusi im

Home » Aktivitete » Suela Kastratit – Sistemi foljor dhe rrafshi i sintaksës ne gjuhen e revistës “Hylli i drites”

Suela Kastratit – Sistemi foljor dhe rrafshi i sintaksës ne gjuhen e revistës “Hylli i drites”

Advertisements

300px-Revista_hylli_drites

«Hylli i Dritës» ka qenë e para revistë e botuar në Shqipëri, me një program të qartë atdhetar, politik e kulturor, dhe që u bë shprehja më e pastër e intelektualëve katolikë dhe e kryesisë së Provinçes Françeskane në Shqipërí, përfaqësuesit e së cilës qenë jo vetëm drejtori i saj Át Gjergj Fishta, por madjè një plejadë letrarësh, gjuhëtarësh, folkloristësh dhe ekonomistësh që nderuan jo vetëm Provinçën Françeskane por edhe Kombin.

 

Duke i hedhur një sy përmbajtjes, të pasqyruar në 20 vjetët e jetës së tij, kemi me pasë një shembëlltyrë të larmisë së shkrimeve, studimeve e bashkëpunimeve të ndryshme që mbushin faqet e kësaj reviste.

Prej veprimtarisë botuese shumëvjeçare mendojmë se duhen ndjerrur në pah jo aq arsyet dhe argumentat që i dhanë shkas këtij botimi, sepse për këtë flet mjaft qartë me shkrimet që përmban, por më fort shkaqet që sollën bukur mirë dý herë pezullimin e tij dhe herën e tretë ndalimin, rreth gjysmë shekulli, nga ana e regjimit komunist, antishqiptar, antikatolik, në mos shprehje e nji antikulturësie të posaçme e të skajshme.

Të dashur profesorë, studentë e ju miq të librit e të fjalës shqipe! Kemi nderin t’iu prezantojmë studimin monografik të Dr. Suela Kastratit “Sistemi foljor dhe rrafshi i sintaksës ne gjuhen e revistës “Hylli i drites” Një kontribut i madh në historinë dhe literaturën shqip.

 

17523656_660930414105388_5166429037912354677_n

Advertisements

1 Comment

  1. Anonymous says:

    Duket interesante, bravo Suela

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Dita Botërore Kundër Trafikimit Të NjerëzveJuly 30th, 2017

Na ndiqni në Twitter

%d bloggers like this: